ES jauns sveiciens PVN izkrāpējiem un digitālajām platformām

Sveicienu Eiropas Komisija izsūtīja vakar ar savu ilgi gaidīto preses relīzi. Kas tad mainīsies?

Deklarēšana reālā laikā un e-rēķini

Komisija sola, ka ar šo soli ne vien samazināsies PVN izkrāpšanas gadījumi ES pārrobežu darījumos, bet arī PVN maksātāju administratīvās izmaksas. Jaunā sistēma neparedz šādus pasākumus iekšzemes darījumiem, bet kalpos par paraugu tām valstīm, kuras vēlas to arī iekšzemē.

Starp citu, jaunākie ES dati par PVN plaisu Latvijā nu jau ir salīdzinoši labi – 95 milj., bet tas ir tik un tā 2x vairāk, kā Igaunijā (45 milj.) un 10x mazāk, kā Lietuvā (952 milj.). Tātad, arī Latvijas uzņēmumiem vairāk jāuzmanās no darījumiem ar to ES valstu partneriem, kur šie izkrāpšanas rādītāji ir augsti. Virs ES vidējiem rādītājiem papildus Lietuvai ir arī Rumānija, Malta, Itālija, Īrija, Beļģija un Grieķija. Tās ir labas ziņas arī tiesām, kam vajadzētu beidzot samazināties izkrāpšanas lietu skaitam. Šādu tendenci savā nesenajā vebinārā apstiprināja arī Senatore Makarova.

Pasažieru transporta un īstermiņa izmitināšanas platformas – atbildīgas par PVN

Te mēs visvairāk skatāmies uz tādām platformām kā Bolt, Uber, Booking un Airbnb. Šīs digitālās platformas būs atbildīgas par PVN iekasēšanu, kad darījumos PVN nav iekasēts, piemēram, tādēļ, ka pakalpojuma sniedzējs nav sasniedzis PVN reģistrācijas slieksni. Tās ir labas ziņas tradicionālajām viesnīcām un taksometriem, jo tirgū būs vienādi spēles noteikumi visiem, kā arī tiem mazajiem biznesiem, kas nemaz nevēlas iedziļināties PVN piemērošanas niansēs dažādās ES dalībvalstīs.

Vienota PVN reģistrācija visā ES

Šī ziņa iepriecinās tos uzņēmumus, kas tirgo (B2C) patērētājiem uz citām ES dalībvalstīm. Paplašinot vienas pieturas principu (OSS), šādiem online tirgotājiem būs jāreģistrējas un jādeklarē piegādes tik vienā valstī, savā valodā, neatkarīgi no pārdošanas apjomiem citās ES valstīs. Savukārt, trešo valstu online platformām, kas palīdz savest kopā pircēju ar B2C pārdevēju importa vienas pieturas reģistrācija (IOSS) būs obligāta.

Kas ar šo notiks tālāk?

Šo priekšlikumu dēļ tiks veikti grozījumi trīs ES tiesību aktos: PVN direktīvā, Padomes Īstenošanas regulā (ES 282/2011) un Padomes regulā par administratīvo sadarbību (ES 904/2010). Tiesību aktu priekšlikumi tiks nosūtīti Padomei apstiprināšanai un Eiropas Parlamentam un Ekonomikas un sociālo lietu komitejai apspriešanai. Šī brīža neoficiālas prognozes liecina, ka šīs izmaiņas nenotiks ātrāk kā 2025.gadā. Tātad, uzņēmumiem un valstīm vēl ir vismaz 2 gadi, lai šim sagatavotos.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s