Laiks skatīties uz nodokļiem plašāk un sadarboties!

Man patīk sadarboties ar veselu virkni VID cilvēku. Viņi vismaz manā izpratnē cenšas no sirds un ir augstas raudzes profesionāļi. Tāpat arī daudzi Finanšu ministrijā. Tādēļ bieži jūtos slikti, rakstot par kārtējo VID gļuku vai FM neizdarību. Visās iesaistītajās pusēs ir pietiekoši daudz cilvēku, kas vēlas vienu un to pašu – lai labais uzvar ļauno un cilvēki dzīvo pēc iespējas labāk. Tomēr tas kopumā nemaina domas, ka tas, ko un galvenais – kā VID šobrīd dara, kaitē biznesa videi, nevis uzlabo to. VID nepieciešamas būtiskas reformas un attieksmes maiņa.

Tomēr par daudziem nodokļu jautājumiem Latvijā neveidojas objektīva diskusija

Diskusijas nav ne starp VID un FM, ne starp profesionāļiem, politiķiem un ierēdņiem. Profesionāļi nereti pauž viedokli, kas ir par labu klientiem. Kaut arī pats cenšos būt maksimāli objektīvs, šāds klientu viedokļu rupors var būt pat neapzināts. Ierēdņi, politiķi vai valdības pārstāvji baidās no publiskas atklātas diskusijas, jo tas var nelabvēlīgi atsaukties uz visa VID, FM vai valdības reputāciju. Tiesneši nesen, piemēram, pirmo reizi ieraugot MAP (Mutual Agreement procedure) procesu, aiz procesa neizpratnes izveidoja apburto loku – MAP uzsākšanai (sarunu starp valstu administrācijām dubultās aplikšanas novēršanai) nepieciešams apturēt tiesvedību, bet tiesneši to neapturēja, jo nav uzsākts MAP process. Rezultātā cieš cilvēki un bizness, jo katrs sēž savā kaktiņā un nesadarbojas kopīga mērķa labā.

Tad kā panākt objektīvu nodokļu jautājumu attīstību?

Paņemsim kādas konkrētas industrijas nodokļu jautājumus. Kā lai rakstu pret to, ja tur ir tik daudz naudas? Kā lai valdība lemj pret to, ja tur ir tik daudz naudas? Varbūt jāseko kādas Portugāles VID pārstāves (PhD kandidātes) komentāram – vienkārši ar to jāsamierinās, ka tā tas ir?

Risinājums? Pasaulē viss jau reiz ir izdomāts

Jau teju 100 gadu pastāv nodokļu profesionāļu organizācija – IFA (International Fiscal Association). Tā apvieno gan tiesnešus, gan nodokļu administrācijas pārstāvjus, teorētiķus un praktiķus, gan individuāli, gan vairāk kā 70 valstu filiālēs. Līdz šim no Latvijas padsmit gadus biju vienīgais pārstāvis šai organizācijā. Nu varbūt pienācis laiks arī Latvijas nodokļu interesentu saimei sadoties rokās un izveidot IFA Latvijas filiāli. Tam nepieciešami vismaz 20 profesionāļi. Šāda filiāle varētu būt gan lielisks forums Latvijas nodokļu speciālistiem satikties un apspriest aktualitātes, veidot viedokļus un ierosinājumus, audzināt jauno profesionāļu paaudzi, daloties pieredzē.

Latvijā jau pastāv nodokļu konsultantu asociācija, taču, kā jau minēju, tā pārstāv tik vienu – biznesa viedokli. IFA dalība dotu arī labāku izpratni par globālajām tendencēm, piedaloties ikgada biedru globālajā kongresā, gan gatavojot valsts apskatus par attiecīgajam kongresam izvirzītajām prioritāšu tēmām. IFA ir atsevišķas nodaļas administrācijas pārstāvjiem, atsevišķas – tiesnešiem. Pastāv atsevišķa Austrumeiropas nodaļa, kurā IFA biedri var apspriest aktualitātes, kas nav tik vispārīgas vai eksotiskas, kā dažreiz mēdz gadīties globālajos kongresos. IFA pastāv arī Jauno profesionāļu nodaļa, kurā pēkšņi vēlas būt teju visi IFA biedri, jo YIN (Young IFA Network) ir ne vien interesanti semināri, bet arī labākās ballītes. Arī sieviešu nodaļai ir atsevišķi pasākumi, lai ietu moderno tendenču pavadā par sieviešu līdztiesības jautājumiem. Interesanti, ka ilgu laiku arī mani aicināja uz sieviešu nodaļas pasākumiem, jo angliski Janis izklausās kā sieviešu vārds (kā Dženisa Džoplina). Nav sarežģīti globālajā kongresā satikt gan ES tiesas tiesnešus, gan lielu starptautisku korporāciju nodokļu nodaļu vadītājus. Piemēram, man ļoti interesanta saruna bija ar Zviedrijas VID vadītāju, kurš ļoti interesējās, kā strādā Latvijas MUN.

Tātad, visi nodokļu profesionāļi – savienojieties! (Interesenti – rakstiet uz janis.taukacs@sorainen.com)

Intro par IFA:

Šajā video nodokļu pasaules leģendas Peter Barns, IFA prezidents un prof. Gulielmo Maisto, IFA vice-prezidents stāsta par šo organizāciju. Abi kungi IFA 2022.g. kongresā apsolījuši man visu iespējamo palīdzību, lai mēs Latvijā spētu uzsākt filiāles veiksmīgu darbu.

Manu interviju ar profesoru Maisto iespējams paklausīties Tax Stories.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s