VID un FM! Rokas nost no NVO!

Nu jau gadiem FM un VID kultivējās priekšstats, ka NVO ir sektors, kurā notiek netīras lietas, t.sk. ar nodokļiem. Reizēm, protams, ne bez pamata – tiesas šobrīd pilnas ar lietām pret dažādām biedrībām, it sevišķi jautājumos par PVN un SLO statusa atņemšanu. Tomēr, vai tādēļ VID dots carte-blanche regulāri uzbrukt NVO sektoram?

Uzņēmēji Mieram (UM) SLO reģistrācija

Brīvprātīgie strādā, galvu nepacēluši, no biznesa brīvajā laikā savācot Ukrainas atbalstam nu jau virs 2,5 milj. un gādājot, sadarbībā ar ministrijām, par visa nepieciešamā iepirkšanu un loģistiku uz Ukrainu. Tikmēr VID dāma kaut kur Ventspilī, lai lemtu par UM sabiedriskā labuma organizācijas (SLO) statusu, dara savu melno darbu – ražo papīrus, lai uzdotu papildus jautājumus. Neesot, lūk, reģistrēts pamatdarbības veids pēc NACE klasifikatora. Tas nekas, ka cienījamā VID dāma pati atsaucas uz likuma normu, kas prasa reģistrēt pamatdarbības veidu VID pēc nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības reģistrācijas Uzņēmumu Reģistrā. Kas ir saimnieciska darbība? Regulāra darbība par atlīdzību. Kur te redzams, ka UM kaut ko pārdotu?

Tālāk citēšu pērli no VID papildus informācijas pieprasījuma:

“iesniegt precizētu pārskatu (“Iepriekšējā gada darbības pārskats un turpmākās darbības plāns”) otrajā punktā precizējot darbības jomas. Pieteiktā darbības joma – cita (Humanitārās palīdzības sniegšana Ukrainai) – nav ietverta jomu sarakstā, aktivitātes iekļaujas labdarības jomā”.

VID Ventspilī

Jūs sapratāt VID lūguma dziļo domu? Turklāt, UM pieteica arī labdarību, uz ko VID pats norādīja savā vēstulē.

Bet vispār par to nav šis stāsts. Galvenais – kāds te griežas birokrātijas aparāts! Un kādēļ? To visu pa telefonu varēja izrunāt 5 minūšu laikā. UM brīvprātīgos aktīvistus valsts prezidents ar pateicību par paveikto aicina pie sevis, lai apspriestu palīdzības Ukrainai jaudas paplašināšanos, bet ministrijas Latvijā un Ukrainā raksta pateicības vēstules. Tikmēr VID dāmai Ventspilī, lūk, viss šķiet aizdomīgs, atkārtoti pārprasot: “Pārskatā sniegt informāciju kā sabiedriskais labums tiks nodrošināts, kāpēc nepieciešams sabiedriskā labuma organizācijas statuss.” Droši vien UM mājaslapa, LTV1 intervija vai Google meklētājs VID vispār nav vērti vaļā. Savukārt, kad parādniekiem jāpievelk aiz matiem VID jauno jājamzirdziņu – uzņēmuma pāreju, tad gan VID rūpīgi izpēta gan Facebook lapas, gan IP adreses. It kā sīkums, bet VID tagad varēs UM pagarināt izskatīšanas termiņu vēl par 30 dienām kopš šīs super-svarīgās informācijas saņemšanas. Uh, vēl nez ko PVN reģistrācijai VID papildus paprasīs.. Tikmēr Ukrainā traģēdija pasliktinās ar katru dienu..

Bānīši

Cits bēdu stāsts ir par Gulbenes bānīšu un dzelzceļa atjaunošanas entuziastu biedrībai. Tas, nenoliedzami, ir hobijs. Padārgs hobijs, bet nesasniedz sešciparu skaitli. Par paveikto darbu apskati biedrība prasa ieejas biļetes. Lai finansētu bānīšu atjaunošanu, entuziasti piepelnās ar dažādiem dzelzceļa darbiem. VID nu draud biedrībai atņemt SLO statusu, jo 75% no ieņēmumiem jānovirza tai darbības jomai, kas minēta lēmumā par SLO statusa piešķiršanu. Lēmumā darbības joma – kultūras veicināšana! VID saka, ka nauda izlietota saimnieciskai darbībai (apakšniekiem bānīšu un dzelzceļa remontam). Vai bānīšu remonts nav nepieciešams kultūras veicināšanai? VID diezgan naski mēdz atsaukties uz likuma normu, kas tam ļauj piemērot ekonomisko būtību, ne juridisko formu. Kad VID tas ir izdevīgi. Vārdu spēle, kas biedrībai var dārgi maksāt. Ja VID domā, ka apakšniekiem maksātā nauda ir sabāzta kabatās kā slēpta peļņas izmaksa, tad varēja tieši to arī pateikt, bet nesaka. Jo tā nebija.

Netaisnīgi, protams, bet sliktākais ir tas, ka pēc procedūras SLO statusu aptur, kamēr tiesā par to strīdas. Tāpēc praktiskais risinājums dažreiz ir pēc gada pēc statusa atņemšanas sniegt no jauna pieteikumu SLO reģistrācijai, lai nav jāmaksā advokātiem. Kopā ar Latvijas Futbola federāciju nonācām tieši pie šādas stratēģijas kā praktiski saprātīgākās par viņu SLO statusu. Tomēr pa gadu entuziastu entuziasms var apsīkt un tautas prieks no bānīšu apmeklēšanas arī. Kas no tā visa iegūs? Vai tiešām VID nav nekā vērtīgāka vairs, ko darīt? Zinu, ka runājot skarbi par VID, aizvainošu arī VID kompetentos un pretimnākošos speciālistus. Bet varbūt tieši otrādi – mēs visi varam viņiem palīdzēt, ja sabiedrības spiediena rezultātā VID beidzot notiks reformas, atlaižot sliktos un palielinot algas labajiem?

Sports u.c. nepatikšanas uz FM galda

Valdība plāno pārstrādāt SLO tiesisko regulējumu – līdz 2022. gada 1. aprīlim bija paredzēts izstrādāt un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā jaunu SLO likumu. Tikmēr VID aktīvi atņem SLO statusu vai piemēro PVN dažāda veida biedrībām, tostarp arī biedrībām, kuras veicina bērnu un jauniešu sporta attīstību. Jau iepriekš diezgan daudz rakstīju par šo problemātiku, kur aktīvisti organizēja lielas starptautiskas bērnu sacensības, par ko tagad dažādu likuma burtu gramatiskas tulkošanas dēļ VID sarēķinājis valsts budžetā maksājamu sešciparu PVN. Precīzi pirms gada kopā ar Latvijas Pilsonisko Aliansi nosūtījām vēstuli FM par priekšlikumiem uzlabot PVN piemērošanu NVO. Pagaidām arī šajā frontē nekādu uzlabojumu nav.

Visvairāk sirds sāp par Latvijas nespēju ieviest PVN likumā ES PVN direktīvā sen esošo atbrīvojumu no PVN sportam un mūsu investīcijai cilvēku veselībai:

Dalībvalstis atbrīvo no nodokļa šādus darījumus: .. konkrētus pakalpojumus, kas cieši saistīti ar sportu vai fizisko audzināšanu un ko bezpeļņas organizācijas sniedz personām, kas piedalās sporta vai fiziskās audzināšanas pasākumos.

ES PVN direktīva

Atbrīvojums no PVN sportam ieviests ārkārtīgi šauri – tikai tik lielā mērā, cik šos pakalpojumus sniedz valsts atzītas izglītības iestādes kā interešu izglītību! Slimošanas prevenciju derētu veicināt visiem. Arī citi iespējamie PVN atbrīvojumi Latvijā piemēroti samērā šauri. Cerams, vismaz jaunā Saeima to beidzot sapratīs. Varbūt arī vēlētāji?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s